הקשר בין דלקות חניכיים, אלצהיימר ושמן קוקוס

מה הקשר בין דלקות חניכיים, אלצהיימר ושמן קוקוס?

נכתב על ג'מוקה פורסם Uncategorized

אם היו אומרים לכם שבמידה ותקפידו לצחצח טוב טוב את השיניים כל החיים, יש סבירות גבוהה יותר שבערוב ימיכם הסיכויים שלכם ללקות באלצהיימר יפחתו בצורה משמעותית, סביר להניח שהייתם חושבים שמדובר בשטות גמורה. מה הקשר בין חלל הפה לבין מחלה שפוגעת במערכת העצבים המרכזית וגורמת לאנשים לאבד לאט ובהדרגתיות את הזיכרון שלהם?

במאמר שפרסם לאחרונה מחבר הספר  Stop Alzheimer now, הנטורופת ברוס פייף (Fife), הוא לא רק מסביר את הקשר, הוא גם מלמד פרקטיקה פשוטה ויעילה, שתיקח לכם פחות מחמש דקות מהיום, ושיכולה לעזור לכם להפחית את הסיכוי ללקות באלצהיימר.

מזה 30 שנה, מסביר פייף, התמקד חקר האלצהיימר בתיאוריית האמילואיד פלאק, לפיה באחוז גבוה של חולי אצהיימר זיהו הצטברות גבוהה של פלאק אמילואידי בתאי המוח והסברה היתה כי הוא זה הגורם להיווצרות המחלה. הטיפול, בהתאם לממצאים, התמקד בהסרתו של הפלאק הנ"ל. בפועל, אחוזי ההצלחה של התרופות שניסו לטפל באופן הזה באלצהיימר הוא נמוך מאוד. חפשו בסביבתכם מישהו שסובל מאלצהיימר ונוטל תרופות ותבדקו איך הוא מתקדם. 

כיום חוקרים מתחילים להתייחס אל הפלאק הזה כאל מנגנון ההגנה של המוח כנגד מיקרואורגניזמים פולשניים, כגון בקטריות ווירוסים.

איך כל זה התגלגל אל החניכיים?

פשוט מאוד. חוקרים מצאו כי בקרב אחוז גבוה של חולי אלצהיימר, 99 אחוזים, נתגלתה מחלת חניכיים הנובעת מבקטריה בשם Porphyromonas gingivalis, הידועה כבעלת יכולת לעבור את מחסום הדם-מוח (BBB). ההשערה המקובלת כיום בקרב חוקרים היא שהבקטריה הזאת היא הגורמת לזיהומים במוח הקשורים בהיווצרות אלצהיימר.

מהפה אל המוח

כידוע, הפה שלנו הוא בית לאוכלוסיית מיקרואורגניזמים גדולה מאוד. פלאק שמצטבר בפה יוצר כיסים דלקתיים שמאפשרים לבקטריה הזאת ולווירוסים נוספים להיכנס לדם, לעבור את מחסום הדם מוח, ולהגיע אל תאי המוח. אנטיביוטיקה לא יכולה לעזור במקרה הזה, משום שהיא אינה יכולה לעבור את מחסום הדם-מוח. בנוסף, מאחר ולא מדובר רק בבקטריה אחת אלא באוסף של בקטריות ווירוסים, חוקרים מתקשים לפתח תרופה שתהיה יעילה נגד כולם.

איך שמן קוקוס הורג בקטריות?

וכאן נכנס לתמונה שמן הקוקוס. שמן הקוקוס מורכב מחומצות שומן רווי, מהסוג הבינוני. חומצות שומן אלה, למרבה המזל, הורגות את רוב הבקטריות והווירוסים שנמצאו קשורים באלצהיימר, מספיר פייף.

המרכיב המרכזי שנמצא בחומצות השומן הבינוניות שבשמן הקוקוס הוא חומצה לאורית. חומצה לאורית היא חומצה אנטי ספטית שמגבירה ייצור תאי דם לבנים. כלומר היא לא רק מחטאת ומנקה בצורה יסודית, היא גם מחזקת את המערכת החיסונית. חומצה לאורית נמצאת גם בחלב אם, ומכאן מגיעה ההמלצה להשתמש בחלב אם כתרופה האולטימטיבית לכמעט כל דבר שהתינוק סובל ממנו.

מכיוון שרוב המיקרואורגניזמים שקשורים באלצהיימר נובעים מדלקות חניכיים, אומר פייף, הגיוני להתמקד בהגיינת הפה בבואנו לטפל באלצהיימר.

Oil Pulling: 5 דקות ביום

פייף ממליץ לעשות מדי יום פרקטיקה פשוטה שנקראת Oil Pulling. זה קל, זה יעיל וזה מרפא ומנקה את החניכיים באופן משמעותי.

מה עושים? לוקחים ככפית שמן קוקוס איכותי בכבישה קרה, מעסים איתו את החניכיים ומחזיקים אותו בפה למשך מספר דקות ומניעים אותו בחלל הפה. חשוב לוודא ששמן הקוקוס הגיע אל כל חלל הפה והחניכיים. כשמסיימים יורקים את שמן הקוקוס. 

איך זה עובד? שמן הקוקוס "מושך" (Pulling) החוצה את הבקטריות והווירוסים ובכך מחטא ומנקה את חלל הפה. Oil Pulling מפחית באופן משמעותי את העומס הבקטריאלי בחלל הפה ואף מנקה כיסי דלקת. לכן, מסביר פייף, חשוב לעשות זאת מדי יום ולהקפיד שזה יארך מספר דקות. וכמובן לא לשכוח לירוק החוצה את כל מה שאנחנו לא שמחים שיישאר אצלנו בגוף.

לדברי פייף, מחקרים מראים ש- Oil Pulling מפחית כמות בקטריות ווירוסים יותר מאשר שטיפות פה אנטי מיקרוביאליות, חזקות ככל שיהיו.

גרגור שמן בחלל הפה הוא פרקטיקה שמגיעה במקור מהרפואה ההודית המסורתית, האיורוודה, והיא מומלצת לכל אדם, כחלק משגרת היום, לשמירה על בריאות הפה. 

אז בין אם אתם מודאגים מאלצהיימר או לא, שמירה על חניכיים בריאות, נקיות וחזקות, היא חשובה בפני עצמה. קחו לעצמכם שבוע ניסיון, תעשו מדי יום – Oil Pulling ותרגישו בעצמכם את ההבדל.

תגיות:

  • Logo 01

  • Logo 02

  • Logo 03

  • Logo 04

  • Logo 05

  • Logo 06

  • Logo 07

  • Logo 08