איך האשווגנדה עוזרת להרגעה והפחתה של מתח נפשי?

נכתב על ג'מוקה פורסם אשווגנדה, מאמרים

גליה עזרן | מטפלת בכירה באיורוודה

שורש האשווגנדה, צמח המרפא של הרפואה האיורוודית, לא רק מרגיע ומפחית סטרס, אלא גם מסייע לגוף להתמודד עם הנזקים הרבים שמתח נפשי כרוני מחולל בגוף שלנו. ההודים גם אומרים שהוא מאריך את החיים

מכירים את הסיפור על הבודהא ששלח אישה ששכלה את בנה להביא חופן זרעי חרדל מבית שאין בו סבל, צער או אובדן? כמובן שאותה אישה הולכת ימים רבים מבית לבית ולא מוצאת בית כזה וכך מלמד אותה הבודהא שיעור חשוב על טבע העולם ומסייע לה להכיל את אובדן בנה. בימינו הוא בטח היה שולח אותה לחפש אדם שחי חיים נטולי סטרס. משימה לא פחות קשה, בעולמנו היום. 

מתח נפשי הוא ללא ספק המגיפה השקטה של העידן המודרני. רובנו המכריע חי חיים עמוסים וגדושים מדי.  אנחנו עובדים יותר מדי. נחים ונושמים עמוק מעט מדי. ובאופן כללי מוקפים ביותר מדי מסכים מרצדים, צפצופים, הבהובים, משימות, דד ליינים והתראות מכל כיוון אפשרי, כל הזמן.

מבלי להיכנס לעומק הפיזיולוגיה ניתן לומר שהמערכות הראשונות הנפגעות מסטרס כרוני מתמשך הן המערכת החיסונית, מערכת העצבים והלב. לכן סביר שנראה אצל אדם שחי תחת סטרס מתמשך מערכת חיסונית חלשה, לחץ דם גבוה, הפרעות שינה, עלייה במשקל ואכילה רגשית, ליבידו נמוך, עייפות, חוסר ריכוז והפרעות קשב למיניהן, דיכאון, חרדה ותשישות מנטלית.

מה קורה לנו בגוף כשאנחנו בסטרס?

מתח אקוטי הוא מנגנון הישרדות טבעי המתעורר כתגובה לסכנה פיזית, למשל אם פגשנו חיה שמאיימת לטרוף אותנו, והוא נועד להכין את הגוף לתגובה מיידית. כל מערכת שלא רלוונטית ותורמת למצב, מושתקת. אדרנלין למשל תפקידו לתת לנו פרץ אנרגיה, להגביר את החושים ולהגדיל יכולות קוגניטיביות לפרק זמן קצר כדי לאפשר לנו לנתח ולהגיב לסכנה באופן היעיל והמהיר ביותר. עליית אדרנלין תגרום לדופק מואץ, הרחבת כלי הנשימה, הגברת רמת הגלוקוז בדם (בעיקר בשביל המוח), העלאת מתח שרירים וכמובן עצירת מערכת העיכול והשתן.

קורטיזול, עוד אחד מהורמוני הסטרס, אחראי ביומיום על ויסות האנרגיה בגוף. במצבי מתח אקוטי מופרש בגוף יותר קורטיזול, שמשנה את חילוף החומרים שלנו תוך מספר דקות על מנת לספק אנרגיה מתמשכת. קורטיזול גם משנה תפקוד המוח: הוא מגביר את פעילות האמיגדלה, האחראית על תפקודים חייתיים והישרדותיים יותר, וגורם להפסקת פעילות ההיפוקמפוס האחראי על תהלכי למידה וזיכרון.

מתי בפעם האחרונה רדף אחריכם אריה?

הורמוני הסטרס נהדרים למצבים של סכנת חיים. הם נותנים אנרגיה, חדות ומיקוד ומגייסים את כל הגוף להישרדות. זוהי מערכת מופלאה שעזרה לנו לשרוד עשרות אלפי שנים ביעילות גדולה ולכן היא מושרשת בפיזיולוגיה שלנו. אבל מה קורה כאשר רמות המתח הנפשי הופכות לכרוניות והורמוני הסטרס מופרשים בכמויות הרבה יותר מדי גבוהות?

למזלנו רובנו לא פוגשים אריות בדרך לעבודה. מקסימום מישהו שחותך אותנו בגסות בכביש. אבל אצל רובנו כן מתקיים מצב שניתן לומר עליו שהוא יותר מסוכן. רובנו חיים ברמות מתח כרוניות. וזה כבר מתחיל להיות ממש הרסני כי הגוף מתחיל לשנות את סדרי העדיפויות שלו, לא רק במצבי קיצון אלא כל הזמן. זהו מצב מסוכן כי אנחנו מתרגלים אליו וחושבים שלמדנו לחיות איתו אבל בפועל זה כמו טפטוף בלתי פוסק השוחק את הגוף והנפש.

הפרשה מוגברת לאורך זמן של קורטיזול מחוללת בגוף הרבה דברים לא נעימים. תחילה נראה תיאבון מוגבר והשמנה, חוסר אנרגיה וירידה קלה בחשק המיני ובזיכרון. בהמשך יופיעו מצבים יותר מורכבים כמו סוכרת, מחלות לב, סרטן ועוד. חוקרים מזהים כיום את הקשר בין רמות גבוהות של קורטיזול למחלות כרוניות רבות. ואם כל זה לא מספיק, אז נמצא גם קשר בין רמות קורטיזול גבוהות והזדקנות מואצת.

 

שורש אשוואגנדה – הצמח היעיל ביותר להפחתת מתח

 

יש לא מעט דברים שניתן לעשות כדי לטפל בסטרס כרוני, החל ממדיטציה ותרגילי נשימה, דרך פעילות גופנית מתונה, סדר יום קבוע ואכילה בריאה.

מעבר להמלצה המתבקשת לאמץ אורך חיים בריא ומאוזן יותר האיורוודה ממליצה להשתמש בעתות לחץ גם בצמחי מרפא לתמיכה בגוף ובנפש. שורש האשווגנדה (whitanya somnifera) הוא ללא ספק הצמח שנותן את התמיכה העמוקה והמקיפה ביותר למצבים של סטרס מתמשך ויציאה מאיזון של יסוד האוויר ומשמש מזה אלפי שנים ברפואה ההודית המסורתית כצמח מרפא חשוב ומרכזי לטיפול בנפש.

שורש האשוואגנדה משפיע לטובה על הרבה מאוד מערכות בגוף ולא בכדי הוא זכה לכינוי "מלך הצמחים". אולם ניתן בהחלט לומר עליו שהוא צמח הבחירה למצבים של סטרס וחרדה וכל מה שנלווה למצבים אלה. הוא עוזר להרגיע את הנפש ואת תזזית המחשבות, הוא מגביר את הכוח והחוסן של הגוף (בסנסקריט משמעות שמו מלמדת שהוא מעניק כוח ואון כמו של סוס) ומסייע לשינה, כמשתמע משמו הלטיני (somnifera = משרה שינה). שורש האשוואגנדה תומך באוג'ס, תמצית החיוניות והחוסן. אדם עם הרבה אוג'ס, כך אומרים ברפואה ההודית, יחלה לעתים רחוקות בלבד, ייהנה מחוסן גופני ומנטלי, יאריך ימים ויהיה בעל מראה צעיר גם בזקנתו. שורש האשוואגנדה נמנה בין הצמחים התומכים באוג'ס ונחשב לצמח מאריך חיים.

כיום שורש האשוואגנדה הוא אחד מצמחי המרפא הנפוצים שיש וכבר מזמן יצא מגבולות הרפואה ההודית. ברפואת הצמחים המודרנית הוא נחשב לאדפטוגן, צמח שמסייע לווסת ולאזן את רמות הורמוני הסטרס ומסייע לגוף להתמודד טוב יותר עם החיים בכלל ועם מצבי סטרס וחרדה בפרט.

בעשורים האחרונים נעשו מחקרים רבים אודות ההשפעה המיטיבה של האשווגנדה במצבי סטרס. התוצאות מראות פעילות דומה לשל תרופות נוגדות מתח וחרדה, רק ללא הסיכונים הנלווים לנטילת תרופות אלה. דבר נוסף שניתן לראות בבירור הוא הפחתה ניכרת בהורמון הסטרס קורטיזול, שעל השפעותיו ההרסניות כאשר הוא מופרש בצורה מוגברת, דובר כבר רבות.

מבחינה איורוודית ניתן לומר ששורש האשווגנדה מאזן את יסוד האוויר ומביא איתו איכות מקרקעת ומחזקת של אדמה. מכאן גם ניתן להבין טוב יותר את תרומתו להעמקת ו"הכבדת" השינה.

למי זה מתאים?

אשוואגנדה הוא צמח עדין ובטוח לשימוש וההשפעה המיטיבה שלו מתגברת בנטילה ממושכת, בייחוד כשמדובר במצבי סטרס מתמשכים.

הוא מתאים בקשת רחבה של מצבים:

– לכל מי שחי חיים עמוסים ותובעניים

– למי שנוטה לשינה קלה או סובל מנדודי שינה והתעוררויות רבות

– לסובלים מהפרעת קשה וריכוז. מתאים גם לילדים

– לתמיכה נפשית וחיזוק מנטלי

– לחיזוק והזנה לילדים הסובלים מחולשה או רזון

לעוסקים בספורט, לחיזוק הגוף והסיבולת

– לבני ובנות הגיל השלישי – כתמיכה מערכתית במערכת העצבים, חיזוק העצמות ואיזון השינה

האשוואגנדה האורגנית של ג'מוקה

האשוואגנדה של ג'מוקה, 100% שורש טחון, אורגנית ללא שום תוספים. היא גדלה בדרום הודו על ידי חברת Aryan, ששמה לה למטרה לגדל צמחי מרפא אורגניים תוך כבוד לאדמה, לקהילה ולכל החקלאים העוסקים במלאכה.

היא בעלת ריח וטעם ייחודיים וניתן להוסיף אותה למשקאות קרים או חמים.

המינון המומלץ נע בין 3-5 גרם ליום. 1-2 כפיות.

לחיזוק כללי מומלץ לקחת בבוקר על בטן ריקה.

לחיזוק מערכת עצבים והפרעות שינה מומלץ לקחת לפני השינה.

ברפואה ההודית ממליצים לבשל את האשווגנדה בחלב. ניתן להמיר בחלב שקדים או חלב שיבולת שועל.

אשווגנדה מבושלת בחלב

כפית שורש אשווגנדה טחונה לאבקה

כוס חלב עזים/שיבולת שועל/שקדים

כוס מים

המתקה אופציונלית לבחירתכם: מייפל, סילאן, סוכר קנים

מבשלים בסיר קטן כוס מים, כוס חלב ואת האשווגנדה על אש נמוכה ומצמצמים לכוס אחת. ממתיקים אם רוצים.

תגיות:

  • Logo 01

  • Logo 02

  • Logo 03

  • Logo 04

  • Logo 05

  • Logo 06

  • Logo 07

  • Logo 08